czwartek, 13 12 2018

Przedszkole

Podstawowa

Gimnazjum

QR

Biskupice

Biblioteka

Tydzień z książką 2018

W ubiegłym tygodniu 22-26.10.2018r. realizowany był w naszej szkole projekt edukacyjny „Tydzień z Książką”, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie Zespołu. Każdego dnia odbywały się różne działania, których celem była promocja czytelnictwa i książek. W klasach młodszych i przedszkolu odbywały się czytelnicze poranki. Czytali rodzice, dziadkowie oraz starsi uczniowie. Na korytarzu szkoły od poniedziałku do środy trwał kiermasz książek, który cieszył się dużym zainteresowaniem. W ciągu tygodnia odbyły się zabawy czytelnicze: Tropiciele książek, podchody czytelnicze – Na tropie zagadki oraz konkursy: pięknego czytania Pora na lektora, kaligraficzny No to się popisz oraz konkurs ze znajomości lektury Zaczarowana zagroda. W klasach na godzinach wychowawczych uczniowie rozmawiali o książkach i polecali swoim kolegom te, które warto przeczytać. W nasz projekt zaangażowała się zaprzyjaźniona Pani bibliotekarka z Biblioteki Publicznej w Biskupicach Pani Janina Zielińska, która przygotowała dla uczniów klas III – V podchody czytelnicze z nagrodami. Dziękujemy! Wkrótce rozstrzygnięcie wszystkich konkursów i wręczenie nagród.

 

Tydzień z książką pt.: „Książka to przyszłość” - 22 – 26.X. 2018r.

SZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY

 Tydzień z książką pt.: „Książka to przyszłość” - 22 – 26.X. 2018r.

 Organizator projektu: Teresa Pasieczna, nauczyciel bibliotekarz

 

 

Wstęp

         Po raz kolejny zachęcam społeczność szkolną do zaangażowania się w całotygodniową imprezę czytelniczą poświęconą książce i czytaniu. Tydzień z książką to forma zaznaczenia miejsca biblioteki szkolnej w życiu szkoły i uczniów. Projekt dodatkowo jest realizowany w październiku czyli Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych W tym miesiącu biblioteki szkolne na całym świecie fetują swoje święto. Mam nadzieję, że tego rodzaju działania ożywią nieco stosunek uczniów do czytania , które niestety powszechnie jest uważane za mozolne, przykre i konieczne do uzyskania określonych wyników w nauce. Chciałabym aby nie tylko nasi uczniowie, ale też nauczyciele, rodzice polubili bibliotekę i zechcieli w niej spędzać czas, bo przecież biblioteka to miejsce dobre dla wszystkich. Tu można się bawić, uczyć, poznawać nowe wiadomości, nawiązywać przyjaźnie lub po prostu znaleźć chwilę wytchnienia. Mam nadzieję, ze dzięki zaproponowanym działaniom biblioteka zyska nowych przyjaciół, czytelników, sprzymierzeńców.

Uczestnicy projektu

Wszyscy wychowankowie Zespołu Placówek Oświatowych w Biskupicach, od przedszkola po gimnazjum.

Cele ogólne :

 • Zwiększenie roli biblioteki szkoły w realizacji zadań dydaktyczno – wychowawczych oraz propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w szkole i środowisku lokalnym
 • Zachęcanie uczniów do spędzania wolnego czasu z lekturą

Cele szczegółowe:

 • Promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych (rodziców, nauczycieli, pracowników Zespołu)
 • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez konkursy literackie
 • Włączanie uczniów, rodziców, nauczycieli do współtworzenia księgozbioru biblioteki szkolnej
 • Doskonalenie umiejętności szkolnych - czytania ze zrozumieniem
 • Współtworzenie atmosfery życzliwości, serdeczności poprzez wspólną pracę i zabawę
 • Wdrażanie do korzystania z różnych źródeł informacji
 • Rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych
 • Wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości
 • Rozwijanie zdolności plastycznych
 • Promowanie biblioteki w środowisku lokalnym
 • Zapoznanie uczniów z nowościami w księgozbioru biblioteki szkolnej zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Termin realizacji: 22 – 26. X. 2018r.

Plan działań:

Opracowano działania do realizacji na poszczególne dni tygodnia. Dodatkowo każdego dnia realizacji projektu, w bibliotece będzie można skorzystać z kiermaszu książek. W czasie projektu zostanie zainicjowana kolejna edycja konkursu na najładniejszy dzienniczek ulubionych książek z biblioteki szkolnej dla uczniów klas II i III (praca wspólna z rodzicami) przewidziany na okres X –IV. 2018/2019 oraz cykl lekcji wychowawczych „Czytamy i polecamy” w celu rozreklamowania księgozbioru biblioteki szkolnej.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

PONIEDZIAŁEK

 • czytelniczy poranek w przedszkolu i klasach młodszych    
 • kiermasz książek
 • gra terenowa dla chętnych „Tropiciele książek”

WTOREK

 • czytelniczy poranek w przedszkolu i klasach młodszych    
 • kiermasz książek
 • konkurs kaligraficzny „No to się popisz”

ŚRODA

 • czytelniczy poranek w przedszkolu i klasach młodszych    
 • kiermasz książek
 • konkurs pięknego czytania „Pora na lektora”

CZWARTEK

 • czytelniczy poranek w przedszkolu i klasach młodszych    
 • kiermasz książek
 • podchody czytelnicze

PIĄTEK

 • czytelniczy poranek w przedszkolu i klasach młodszych    
 • konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii”

Podsumowanie projektu, rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród odbędzie się w poniedziałek 31.10.2018r.

Opracowała Teresa Pasieczna, nauczyciel bibliotekarz

 

Biblioteka szkolna zaprasza

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów do zapoznania się z nowościami w szkolnym księgozbiorze. Nasza szkoły zakwalifikowała się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i dzięki temu do biblioteki szkolnej zostało zakupionych 339 książek. Są to w większości książki wybierane pod koniec roku szkolnego przez samych uczniów. Zapraszamy do zapoznania się z nowościami!

 

 

Harmonogram pracy biblioteki szkolnej w I okresie roku szkolnego 2017/2018

Dzień tygodnia

Godziny pracy

 

 Poniedziałek

07.45 – 10.25

11.15 – 12.15

13.05 – 13.25

 

Wtorek

08.35 – 11.25

12.10 – 14.05

 

Środa

07.30 – 07.45

08.35 – 13.20

 

Czwartek

09.25 – 11.25

12.10 – 14.45

 Piątek

08.30 – 12.10

 

Wyniki szkolnego, drużynowego konkursu czytelniczego ze znajomości książki Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”

W konkursie wzięło udział 8 drużyn: jedna drużyna z klasy IV, dwie drużyny z klasy V, trzy drużyny z klasy VI i dwie drużyny z klasy VII. Łącznie w konkursie wzięło udział 26 uczniów. Zadaniem drużyn było wykazać się znajomością książki „Ten obcy”. Odpowiedzi uczniów oceniała komisja w składzie: P. Janina Zielińska – pracownik Biblioteki Publicznej w Biskupicach, P. Anna Zaborowska – nauczyciel języka polskiego, P. Marta Skrzypczak – nauczyciel języka polskiego oraz P. Monika Wilk – nauczyciel języka angielskiego. Konkurs prowadziła P. Teresa Pasieczna. Komisja po wysłuchaniu odpowiedzi na wszystkie pytania ustaliła werdykt:

I miejsce zajęła drużyna z klasy V:

Bartłomiej Daniel, Olga Grądkowska, Anna Baj

II miejsce zajęła drużyna z klasy VI:

Daria Kozieł, Oliwia Kucharska, Karolina Zalewska

III miejsce zajęła drużyna z klasy VII:

Maja Onuszkiewicz, Patrycja Pędzisz, Weronika Komar

Uczniowie nagrodzeni otrzymali dyplomy i książki, a pozostali uczestnicy dyplomy i słodkie nagrody pocieszenia.

 

Konkurs czytelniczy ze znajomości książki "Ten obcy"

UWAGA KONKURS CZYTELNICZY!

Biblioteka szkolna zaprasza chętnych uczniów z klas IV – VII do wzięcia udziału w drużynowym konkursie czytelniczym ze znajomości książki – Ireny Jurgielewiczowej „Ten obcy”,

który odbędzie się 21. 05.2018r. o godz. 8.30. Drużyny (3 – osobowe) należy zgłosić do nauczyciela języka polskiego

lub nauczyciela bibliotekarza do 27.04. 2018r.

(*liczba drużyn z każdej klasy dowolna)

 

 

Czytaj więcej: Konkurs czytelniczy ze znajomości książki "Ten obcy"

Nowości książkowe w bibliotece

W ostatnim czasie został wzbogacony księgozbiór biblioteki. Zostało zakupionych w sumie 58 nowych książek. Są wśród nich książeczki z dużymi literami dla najmłodszych czytelników, komiksy, a dokładniej seria „Kajko i Kokosz”, książki z serii „Zaopiekuj się mną” czy „Lily”. Dla uczniów klas starszych również kilka tytułów: „Ponad wszystko”, „Gwiazd naszych wina”, „Pasztety do boju”. „Niepełka”. Są również książki, których bohaterowie cieszą się szczególną popularnością ze względu na filmowe ekranizacje chociażby „ Miś Paddington” czy „Masza i Niedźwiedź”

Szczególnie polecam książkę R. J. Palacio: „Cudowny chłopak”. Jej głównym bohaterem jest „August inteligentny, dowcipny chłopak, którego życie wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz. Zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?”

W zakupie książek finansowo wsparli bibliotekę Rodzice, a dokładniej Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy za taki prezent.

"Bliskie spotkania z książką" - przykłady prac graficznych uczniów klasy II gimnazjum

Przedstawiamy prace graficzne uczniów klasy II gimnazjum wykonane na lekcjach informatyki w ramach projektu "Bliskie spotkania z książką". Prezentujemy prace: Agaty Wołosz, Oliwi Podkowy, Julii Śliwińskiej, Kacpra Sieńko, Karoliny Szarach, Krystiana Kowalczyka, Łukasza Grądkowskiego, Maćka Maliszewskiego, Malwiny Chlebowskiej, Norberta Łukaszuka, Przemka Winniczuka i Dominika Bieńka

Jesienny Festiwal Książek - relacja

Od poniedziałku 09.10.2017r. trwa w naszej szkole Jesienny Festiwal Książek. Codziennie odbywają się czytelnicze poranki, starsi uczniowie lub rodzice czytają najmłodszym czyli w klasach I – III i w przedszkolu. W bibliotece trwa kiermasz książek. We wtorek i w czwartek bawiliśmy się w literacie podchody z klasami II, III, V i VI. Zadania dla klas starszych przygotowała Pani Janina Zielińska, bibliotekarz Biblioteki Publicznej w Biskupicach (za co jesteśmy bardzo wdzięczni J). W środę chętni uczniowie klas V – VII i gimnazjum wzięli udział w konkursie czytelniczym ze znajomości powieści J. R. R. Tolkiena: „Władca pierścieni” i „Hobbit” przygotowanym przez Pana Radosława Brzyskiego nauczyciela języka angielskiego. Również w środę gościliśmy pracownika Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Lublinie Pana Piotra Króla, który prowadził lekcje biblioteczne dla przedszkolaków i uczniów klas I – IV. W czwartek odbyły się również warsztaty plastyczne prowadzone przez Panią Monikę Wójcik – zakładką do książki metodą dekupaż. Powstały przepiękne prace. W piątek odbędzie się wystawa prac plastycznych przygotowanych przez uczniów do hasła „Książka nas łączy” i rozstrzygnięcie konkursu plastycznego. W bibliotece zaś będą wypożyczenia z niespodzianką zapraszam serdecznie! 

 

Wyniki konkursów czytelniczych organizowanych z okazji "Dnia Języka Ojczystego"

Konkurs frazeologiczny: „Groch z kapustą”

I miejsce – Krystian Kowalczyk, kl. II gimnazjum – 26 punktów

II miejsce – Łukasz Grądkowski, kl. II gimnazjum – 24 punktów

III miejsce – Szymon Mazurek i Michał Łukasik, kl. II gimnazjum – 23 punkty

Konkurs „Przysłowia mądrością narodów”

I miejsce – Radosław Lichowski, kl. VI – 17 punktów

II miejsce – Marika Lichowska i Anna Lechman, kl. VI – 16 punktów

III miejsce – Paweł Kot, kl. IV – 14 punktów

Konkurs „Mistrz poprawnej polszczyzny”

Anna Jakubczak – kl. V – 15/16 punktów

Olga Grądkowska – kl. V – 15/16 punktów

Marta Winniczuk – kl. IV – 8/9 punktów

Karolina Ślepaczuk – kl. IV – 8/9 punktów

Oliwia Wójcik – kl. IV – 7/9 punktów

Zwycięzców zapraszam do biblioteki szkolnej po odbiór nagród w czasie długich przerw śródlekcyjnych!

Wyniki konkursu plastycznego „Książka nas łączy”

Wyniki konkursu plastycznego „Książka nas łączy” organizowanego w ramach projektu edukacyjnego Jesienny Festiwal Książek 09 – 13. X. 2017r.

Nagrody:

Piotr Sadło – kl. IV

Julia Stefańska – kl. IV

Anna Baj - V

Olga Grądkowska - V

Oliwia Wilczyńska - V

Oliwia Wiśniewska – kl. VII

Przemysław Winniczuk – kl. II gimnazjum

Natalia Nawrocka – kl. III gimnazjum

Wyróżnienia:

Nikola Sulima– kl. IV

Anna Jakubczak – kl. V

Dominika Wac – kl. VI

Daria Kozieł – kl. VI

Martyna Ciempiel – kl. VII

Michał Dejnek – kl. VII

Wręczenie nagród i dyplomów odbędzie się w poniedziałek 23.10.2017r. na apelu szkolnym

 

Dzień Języka Ojczystego

21 LUTY

DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

 

z tej okazji biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wzięcia udziału w wybranym konkursie czytelniczym:

 • „Groch z kapustą” – konkurs ze znajomości związków frazeologicznych – kl. VI – III gimnazjum
 • „Przysłowia mądrością narodów” – konkurs ze znajomości przysłów (krzyżówka)- klasy IV – VI
 • „Znawca poprawnej polszczyzny” (test) – klasy IV – V

Wybierz konkurs i zapisz się w bibliotece!

Nagrody czekają!

Jesienny Festiwal Książek „Książka nas łączy” 09.- 13.X. 2017r

SZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY

 Jesienny Festiwal Książek

 „Książka nas łączy” 09.- 13.X. 2017r

 Organizator projektu: Teresa Pasieczna, nauczyciel bibliotekarz

Wstęp

         Po raz kolejny zachęcam społeczność szkolną do zaangażowania się  w całotygodniową imprezę czytelniczą poświęconą książce i czytaniu. Tydzień z książką to forma zaznaczenia miejsca biblioteki szkolnej w życiu szkoły i uczniów. Projekt dodatkowo jest realizowany w październiku czyli Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych W tym miesiącu biblioteki szkolne na całym świecie fetują swoje święto. Mam nadzieję, że tego rodzaju działania ożywią nieco stosunek uczniów do czytania , które niestety powszechnie jest uważane za mozolne, przykre i konieczne do uzyskania określonych wyników w nauce. Chciałabym aby nie tylko nasi uczniowie, ale też nauczyciele, rodzice polubili bibliotekę i zechcieli w niej spędzać czas, bo przecież  biblioteka to miejsce dobre dla wszystkich tu można się bawić, uczyć, poznawać nowe wiadomości, nawiązywać przyjaźnie lub po prostu znaleźć chwilę wytchnienia. Mam nadzieję, ze dzięki zaproponowanym działaniom biblioteka zyska nowych przyjaciół,  czytelników, a może nawet sponsorów.

Uczestnicy projektu

Wszyscy wychowankowie Zespołu Placówek Oświatowych w Biskupicach, od przedszkola po gimnazjum.

Cele ogólne :

 • Zwiększenie roli biblioteki szkoły w realizacji zadań dydaktyczno – wychowawczych oraz propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w szkole i środowisku lokalnym
 • Zachęcanie uczniów do spędzania wolnego czasu z lekturą

Cele szczegółowe:

 • Promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych (rodziców, nauczycieli, pracowników Zespołu)
 • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez konkursy literackie
 • Włączanie uczniów, rodziców, nauczycieli do współtworzenia księgozbioru biblioteki szkolnej
 • Doskonalenie umiejętności szkolnych - czytania ze zrozumieniem
 • Współtworzenie atmosfery życzliwości, serdeczności poprzez wspólną pracę i zabawę
 • Wdrażanie do korzystania z różnych źródeł informacji
 • Rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych
 • Wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości
 • Rozwijanie zdolności plastycznych
 • Promowanie biblioteki w środowisku lokalnym

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych z tej okazji  w tym tygodniu w naszej szkole rusza Jesienny Festiwal Książek czyli tydzień z książką. Każdego dnia wiele atrakcji np.: czytelniczy poranek, muzyczno – literacka zagadka, kiermasz książek, konkursy czytelnicze, lekcje biblioteczne oraz warsztaty plastyczne, a wszystko to z książką oczywiście. Serdecznie zapraszam do biblioteki szkolnej!

Termin realizacji: 09 – 13. X. 2014r.

 Plan działań:

Opracowano działania do realizacji na poszczególne dni tygodnia. Dodatkowo każdego dnia realizacji projektu, w bibliotece będzie trwał kiermasz książek. W każdej klasie zostanie zorganizowana lekcja wychowawcza związana z czytaniem, np.: „Czytamy i polecamy”. Klasy przygotują cytaty na drzwi z hasłem, cytatem zachęcającym do czytania. W czasie projektu zostanie zainicjowana kolejna edycja konkursu na „Najładniejszy dzienniczek ulubionych książek ze szkolnej biblioteki” dla uczniów klas II i III (praca wspólna z rodzicami) przewidziany na okres X –IV. 2017/2018.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

PONIEDZIAŁEK

 • Ø Czytelniczy pranek – starsi czytają najmłodszym
 • Ø Lekcje biblioteczne w klasie II i III – Jesteśmy ilustratorami książek.
 • Ø Muzyczno - literacka zagadka w czasie długiej przerwy

 WTOREK

 • Ø Czytelniczy pranek – starsi czytają najmłodszym
 • Ø Czytelnicze podchody dla klas II – III
 • Ø Muzyczno - literacka zagadka w czasie długiej przerwy

ŚRODA

 • Ø Czytelniczy pranek – starsi czytają najmłodszym
 • Ø Lekcje biblioteczne dla klas 0 – III oraz IV – VI z pracownikiem Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Lublinie
 • Ø Muzyczno - literacka zagadka w czasie długiej przerwy
 • Ø Konkurs czytelniczy dla chętnych uczniów z klas VII, II, III gimnazjum

CZWARTEK

 • Ø Czytelniczy poranek
 • Ø Podchody czytelnicze dla klas IV – VI
 • Ø Muzyczno - literacka zagadka w czasie długiej przerwy
 • Ø Zwiastuny książek dla klas VII, II, III gimnazjum
 • Ø Warsztaty plastyczne metoda de kupaż – tworzymy własną zakładkę do książki

PIĄTEK

 • Ø wyłonienie zwycięzcy konkursu plastycznego na plakat do hasła tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych „Książka nas łączy” , wystawa prac konkursowych
 • Ø Słodka loteria – losuje każdy uczeń, który tego dnia wypożyczy książkę oraz odpowie na pytanie
 • Ø Muzyczno - literacka zagadka w czasie długiej przerwy

Podsumowanie projektu, rozstrzygnięcie konkursów i wręczenie nagród odbędzie się w poniedziałek 20.10.2017r.

Opracowała Teresa Pasieczna, nauczyciel bibliotekarz

Pasowanie na czytelnika uczniów kl. I

10.01.2018r. uczniowie I klasy zostali pasowani w uroczysty sposób na czytelników szkolnej biblioteki. Uroczystość uświetnił spektakl przygotowany przez klasę V pt. „Blaskojad”. Uroczystość obejrzały dzieci z przedszkola, uczniowie klas I – VI oraz rodzice uczniów klasy I. Największą radość uczniom klasy I sprawiły pierwsze samodzielnie wypożyczone książki z biblioteki. Biblioteka szkolna wita was na swoim „pokładzie” i zaprasza do dalszych wypożyczeń.

Wyniki konkursów czytelniczych „Jaka to książka?” , „Jakie to przysłowie/powiedzenie?” organizowanych w ramach Europejskiego Dnia Języków 26.09.2017r.

W konkursach wzięło udział 27 uczniów, 18 uczniów szkoły podstawowej i 9 uczniów gimnazjum. Prace uczniów sprawdziła i oceniła komisja w składzie: P. Monika Wilk – nauczyciel – języka angielskiego, P. Teresa Pasieczna – nauczyciel bibliotekarz. Prawidłowych odpowiedzi udzieliło 3 uczniów ze szkoły podstawowej i 5 uczniów gimnazjum. Prace konkursowe do wglądu znajdują się w bibliotece szkolnej.

 

Nagrody otrzymują:

Szkoła podstawowa

Zofia Lewandowska – klasa III

Anna Jakubczak – klasa V

Andżelika Stefańska – klasa VI

Gimnazjum

Maciej Maliszewski – klasa II gimnazjum

Michał Łukasik – klasa II gimnazjum

Sandra Wołosz – klasa III gimnazjum

Aleksandra Pomorska – klasa III gimnazjum

Natalia Nawrocka – klasa III gimnazjum

 Nagrody zostaną wręczone uczniom na apelu podsumowującym Jesienny Festiwal Książek. 

Szukaj

90-lecie Szkoły

Innowacje

E-podręczniki

E-lektury

 

Uczestniczymy

 

Infolinia dla dzieci

Plan

Konsultacje

Zajęcia

SU

Pedagog

Podręczniki

Aktualności

Historia

Biblioteka

Konkursy

Autobus

Lektury

Sukcesy

Terminy

Sport

Wydarzenia

Statut

Rekrutacja

Galeria

Projekty

Świetlica

Jadłospis

Dysk

Skargi i wnioski

Dojazd

Dzwonki

 1. 07.45 - 08.30
 2. 08.35 - 09.20
 3. 09.30 - 10.15
 4. 10.30 - 11.15
 5. 11.30 - 12.15
 6. 12.25 - 13.10
 7. 13.20 - 14.05
 8. 14.10 - 14.55
 9. 15.00 - 15.45

 

 

PLAN LEKCJI

Dane adresowe:

Zespół Placówek Oświatowych

im. Stefana Batorego

w Biskupicach

 

 Biskupice ul. Piłsudskiego 15

21-044 Trawniki

Tel.: 815859003

Fax.:815859003

NIP: 713-21-62-660

Statystyki

Użytkowników:
1
Artykułów:
411
Odsłon artykułów:
133273
001.jpg