poniedziałek 17 styczeń 2022

Przedszkole

Podstawowa

Plan lekcji

QR

Biskupice

Biblioteka

Pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej

„My uczniowie pierwszej klasy Tobie książko przyrzekamy
że szanować Cię będziemy, krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika przestrzegać będziemy pilnie
i z Twych rad i Twych mądrości korzystać od dziś usilnie”.


W dniu 09.12.2021r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników szkolnej biblioteki. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie obejrzeli szkolne przedstawienie „W krainie bajek i baśni” przygotowane przez szkolną grupę teatralną z klasy IV. Po złożeniu uroczystej przysięgi, każdy uczeń klasy I otrzymał pamiątkowy dyplom, zakładkę oraz książkę do nauki czytania w ramach akcji „Mała książka, wielki człowiek”. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie pierwszej książki i temu towarzyszyły największe emocje. 

Wszystkim pierwszakom życzę, aby ta pierwsza wizyta w bibliotece była początkiem niezapomnianych spotkań z książką oraz częstego odwiedzania biblioteki.

Podsumowanie akcji czytelniczej "Pewnie, że przeczytam"

PODSUMOWANIE AKCJI CZYTELNICZEJ
„PEWNIE, ŻE PRZECZYTAM”
 
             W październiku, czyli miesiącu bibliotek szkolnych w naszej szkole była ogłoszona akcja czytelnicza „Pewnie, że przeczytam” skierowana zarówno do uczniów jak i członków ich rodzin, która polegała na przeczytaniu 4 książek wciągu 4 tygodni. Z zadania wywiązali się  uczniowie: Julia Pogrebniak, Natalia Pogrebniak, Diana Kapełuś, Maja Pasternak, Oliwia Tarnowska z klasy VII, Nikola Pietrzyk i Błażej Zagórski z klasy VI, Amelia Pawlak z klasy V, AdrianPietrzyk, Emilia Kapełuś, Kacper Wiciński, Pola Lewandowska, Karol Baran z klasy III. W akcję zaangażowali się również dorośli: p. Jolanta Zagórka, p. Krystyna Galińska, p. Ilona Galińska – Jones, p. Agnieszka Pawlak, p. Anna Zaborowska, p. Anna Niewęgłowska – Maik. Serdecznie dziękuję za udział wakcji. Uczniów zapraszam do biblioteki szkolnej po odbiór nagród i dyplomów.
 
 
 

Podejmij wyzwanie czytelnicze – „Pewnie, że przeczytam”

Z okazji zbliżającego się święta bibliotek szkolnych jakim jest październik czyli Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych zachęcam uczniów, nauczycieli i rodziców do podjęcia wyzwania czytelniczego, które będzie polegało na przeczytaniu 4 książek w ciągu 4 tygodni października. Akcja trwa od 29.09 do 29.10.2021r. Czytamy książki z czterech wskazanych kategorii: detektywistyczna, z imieniem w tytule, o zwierzętach o rodzinie. Ta akcja czytelnicza odbywa się we współpracy z Biblioteką Publiczną w Biskupicach, ponieważ stamtąd książki będą wypożyczali rodzice. Więcej szczegółów w załącznikach.

 1. Wyzwanie może podjąć każdy chętny czytelnik biblioteki szkolnej Zespołu Placówek Oświatowych im. Stefana Batorego w Biskupicach, rodzic oraz nauczyciel.
 2. Wyzwanie polega na przeczytaniu 4 książek w ciągu 4 tygodni października – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
 3. Czytane książki mają spełniać kategorie (1 książka to 1 kategoria):
 • detektywistyczna
 • z imieniem w tytule
 • o zwierzętach
 • o rodzinie
 1. Książki nie mogą być lekturami szkolnymi!
 2. Uczniowie i nauczyciele wypożyczają książki w szkolnej bibliotece.
 3. Rodzice wypożyczają książki w Bibliotece Publicznej w Biskupicach.
 4. Bierzemy pod uwagę tylko książki wypożyczone w okresie trwania wyzwania (dowód - wpisy na karcie czytelnika).
 5. Po przeczytaniu książek uczestnik wypełnia (długopisem, nie na komputerze) krótką kartę informacyjną dotyczącą ich treści (załącznik nr 1).
 6. Wyzwanie rozpoczyna się z dniem 09.2021r. trwa do 29.10. 2021r.
 7. Kartę informacyjną na temat przeczytanych książek należy oddać w bibliotece szkolnej do 29.10.2021r.
 8. Każdy kto podejmie wyzwanie i je ukończy otrzyma upominek rzeczowy oraz dyplom.
 9. Każdy uczeń otrzyma dodatkowo uwagę pozytywną oraz ocenę bardzo dobrą za aktywność z języka polskiego.

Karta informacyjna dotycząca przeczytanych książek >>>>>>tutaj

 

Regulamin konkursu czytelniczego „Jaka to książka?” organizowanego w ramach Europejskiego Dnia Języków

 1. Konkurs skierowany jest do chętnych uczniów szkoły podstawowej.
 2. Konkurs składa się z dwóch zadań.
 3. Zadania konkursowe będą dostępne na stronie szkoły oraz w bibliotece szkolnej.
 4. Uzupełnione, podpisane prace konkursowe należy przekazać nauczycielowi bibliotekarzowi do 28.09 w przypadku problemów z drukarką zadanie konkursowe można wydrukować w bibliotece szkolnej.
 5. Odpowiedzi wpisujemy długopisem, nie piszemy na komputerze.
 6. Ogłoszenie wyników odbędzie się w październiku w ramach Tygodnia z Książką.
 7. Wyniki konkursu zostaną przesłane na stronę szkoły.

Karta Konkursowa >>>>>tutaj

 

Harmonogram pracy biblioteki szkolnej

HARMONOGRAM PRACY BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

w I okresie roku szk. 2021/2022

 

Dzień tygodnia

 

 

Czas pracy

 

PONIEDZIAŁEK

 

8.10 – 11.30

13.05 – 13.35

 

 

WTOREK

 

8.35 – 13.05

 

ŚRODA

 

8.05 – 11.30

 

CZWARTEK

 

8.05 – 8.35

9.30 – 14.30

 

PIĄTEK

 

7.45 – 10.30

 

Konkurs fotograficzno – literacki „Przyroda w utworach literackich”

22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Przywróć naszą Ziemię

Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi, jest największym na świecie świętem ekologicznym. Celem święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. Tegoroczne obchody, odbywają się pod hasłem Przywróć naszą Ziemię. Obchody Dnia Ziemi są bardzo dobrą okazją do promowania ekologicznych postaw, ale też uświadamiania o problemach, które wiążą się ze zmianą klimatu.

23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich od 1995 roku corocznie organizowany jest przez UNESCO. Celem święta jest promowanie czytelnictwa oraz poruszanie problematyki praw autorskich i ochrony własności intelektualnej.

W związku z tymi świętami zachęcam uczniów do udziału w konkursie fotograficzno – literackim „Przyroda w utworach literackich” .

 

Konkurs fotograficzno – literacki

„Przyroda w utworach literackich”

Regulamin:

 1. Konkurs jest skierowany do uczniów, którzy kochają czytać i lubią obserwować przyrodę.
 2. Zadanie konkursowe polega na zrobieniu 1 zdjęcia przyrodzie, które będzie ilustracją wybranego utworu literackiego.
 3. Uczestnik konkursu robi zdjęcie, a następnie dopisuje tytuł i autora utworu, do którego ono pasuje. (Zdjęcie można dodatkowo opisać, podając bohatera książki, tytuł rozdziału itd.) Opis robimy w wiadomości nie na samym zdjęciu.
 4. Zdjęcie zapisane w formacie JPG i skompresowane do maksymalnie 1MB opatrzone metryczką: imię i nazwisko, klasa, tytuł i autor utworu literackiego należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 1. Termin nadsyłania prac: 26.04.2021r.

Kilka propozycji utworów, które mogą być inspiracją: „Kajtkowe przygody” na pewno pamiętacie kto był bohaterem tej lektury - bocian, , a może coś z baśni „Dzikie łabędzie”, „Brzydkie kaczątko”, w starszych klasach „Ania z Zielonego Wzgórza”. Myślę, że przyjdzie Wam do głowy wiele ciekawych pomysłów. Możecie również poprosić o inspiracje swoich nauczycieli.

 

Wyniki konkursów czytelniczych realizowanych w ramach „Tygodnia z Książką”

Konkurs frazeologiczny „Od stóp do głów” dla klas VII, VIII

W konkursie wzięło udział 22 uczniów: z klasy VII – 8 uczniów, z klasy VIII – 14 uczniów. Maksymalnie można było uzyskać 25 punktów. Najlepsze wyniki uzyskali następujący uczniowie:

Bartłomiej Daniel, Olga Grądkowska, Adrian Winniczuk, Wiktoria Zarajczyk z klasy VIII – 23 punkty oraz Paweł Kot z klasy VII – 22 punkty.

Konkurs czytelniczy „Przysłowia mądrością narodów” dla klas IV – VI

W konkursie wzięło udział 21 uczniów, z klasy IV – 8 , z klasy V – 6, z klasy VI – 7. Maksymalnie można było uzyskać 25 punktów. Najlepsze wyniki uzyskali:

I miejsce – Nikola Pietrzyk – klasa V – 22 punkty

II miejsce – Maja Pasternak – klasa VI – 17 punktów

III miejsce – Martyna Skrzypacz – klasa V – 16 punktów

Uczniowie otrzymają nagrody po powrocie do szkoły.

 

21.02. - Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Z okazji Dnia Języka Ojczystego mam propozycję dla młodszych uczniów naszej społeczności szkolnej. Na pewno większość z Was zna wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Niektórzy, najbardziej znane utwory potrafią wyrecytować. Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym „Czytam i znam wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima”.

 

„Z książką mi do twarzy” - informacja

W naszej szkole od 19.10.2020r do 23.10.2020r.. trwał Tydzień z Książką. Każdy dzień rozpoczynaliśmy akcją czytelniczą „Poranek z książką”. Uczniowie starszych klas czytali przedszkolakom i uczniom klas I – III. Każda klasa przygotowała plakat na drzwi sali lekcyjnej dotyczący książek i czytania. Uczniowie w czasie spotkań z wychowawcą polecali innym swoje ulubione książki. Na świetlicy szkolnej odbywały się zabawy czytelnicze, tj. Zagadki literowe – ze znajomości wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. W klasach starszych odbyły się konkursy czytelnicze: frazeologiczny „Od stóp do głów” dla uczniów klas VII i VIII oraz „Przysłowia mądrością narodów” dla klas IV - VI. Została ogłoszona nowa edycja konkursu „Najładniejszy dzienniczek ulubionych książek z biblioteki szkolnej” na rok szk. 2020/2021 dla klas II i III.

 

Wyniki walentynkowych konkursów czytelniczych

„Walentynki z książką” konkurs dla klas I - III

W konkursie wzięło udział 42 uczniów, z klasy I – 12, z klasy II – 13, z klasy III – 17 uczniów. Najlepiej zaprezentowali się uczniowie klasy I – wszyscy otrzymali nagrody. Pozostali uczestnicy konkursu również otrzymali wesołe upominki. Dodatkowo zostali nagrodzeni uczniowie klasy II i III, którzy uzyskali największą liczbę punktów.

Jakub Dejnek, Natalia Włusek – klasa III – 16 punktów, Gabriela Bednarczyk, Lena Wójcik, Joanna Jakuczak – klasa III, Martyna Nowak, Maja Pomorska – klasa II – 15 punktów, Amelia Sidor – klasa II, Helena Przybylska – klasa III – 14 punktów

Szczególne gratulacje należą się naszym pierwszakom, którzy co tu dużo mówić pokazały klasę.

 

„Walentynki z literaturą” konkurs dla klas IV - VIII

W konkursie wzięło udział 8 uczniów z klas: IV – 3, V – 1, VI – I, VIII – 3. Prace konkursowe sprawdziła p. Teresa Pasieczna, nauczyciel bibliotekarz. Wszyscy uczniowie udzielili poprawnych odpowiedzi.

Uczniowie nagrodzeni: Amelia Pawlak, Martyna Jonik, Gabriel Stefaniak, Nikodem Maik, Diana Kapełuś, Maja Wójcik, Ilona Błaszczak, Oliwia Wilczyńska

Wszystkim gratuluję i dziękuję za udział w konkursach!

 

Prace nadesłane na konkurs „Z książką mi do twarzy. Selfie z książką”

Przestawiamy prace nadesłane przez uczniów na konkurs  „Z książką mi do twarzy. Selfie z książką”.

WYNIKI KONKURSU

W głosowaniu internetowym wzięło udział 49 uczniów i nauczycieli. Wyniki głosowania wyglądają następująco:

W kategorii kl. 4 - 6

I miejsce - Nikola Pietrzyk kl. V - 11 głosów

II miejsce - Maja Pasternak kl. VI i Zofia Lewandowska kl. VI - 8 głosów

III miejsce - Martyna Jonik kl. IV - 7 głosów

W kategorii kl. 7 - 8

I miejsce - Maja Wójcik kl. VIII - 21 głosów

II miejsce - Anna Jakubczak kl. VIII - 13 głosów

III miejsce - Julia Pasternak kl. VIII - 10 głosów

 

GRATULUJEMY

Walentynkowy Konkurs Czytelniczy

„Walentynki z literaturą”

Zachęcam wszystkich uczniów klas IV – VIII do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym „Walentynki z literaturą”. Zadanie konkursowe polega na rozwiązaniu krzyżówki i dostarczeniu jej w postaci zdjęcia do organizatora konkursu, na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 15.02.2021r. Proszę pamiętać o podpisaniu pracy i wypełnieniu wszystkich części krzyżówki. Konkurs ma przede wszystkim dostarczyć miłej zabawy. Zachęcam do braniu udziału w konkursie. Miłej zabawy.

 

Tydzień z Książką „Z książką mi do twarzy”

SZKOLNY PROJEKT EDUKACYJNY

Tydzień z Książką

„Z książką mi do twarzy”

19- 23.X. 2020 r

 Organizator projektu: Teresa Pasieczna, nauczyciel bibliotekarz

Wstęp

          Po raz kolejny zachęcam społeczność szkolną do zaangażowania się w całotygodniową imprezę czytelniczą poświęconą książce i czytaniu. Tydzień z książką to forma zaznaczenia miejsca biblioteki szkolnej w życiu szkoły i uczniów. Projekt dodatkowo jest realizowany w październiku czyli Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych. Mam nadzieję, że tego rodzaju działania ożywią nieco stosunek uczniów do czytania, które niestety powszechnie jest uważane za mozolne, przykre i konieczne do uzyskania określonych wyników w nauce. Chciałabym aby nie tylko nasi uczniowie, ale też nauczyciele, rodzice polubili bibliotekę i zechcieli w niej spędzać czas, bo przecież biblioteka to miejsce dobre dla wszystkich, tu można się bawić, uczyć, poznawać nowe wiadomości, nawiązywać przyjaźnie lub po prostu znaleźć chwilę wytchnienia. Mam nadzieję, ze dzięki zaproponowanym działaniom biblioteka zyska nowych przyjaciół, czytelników, a może nawet sponsorów.

Uczestnicy projektu

Wszyscy wychowankowie Zespołu Placówek Oświatowych w Biskupicach, rodzice, nauczyciele.

Cele ogólne :

 • Zwiększenie roli biblioteki szkoły w realizacji zadań dydaktyczno – wychowawczych oraz propagowanie czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w szkole i środowisku lokalnym
 • Zachęcanie uczniów do spędzania wolnego czasu z lekturą

Cele szczegółowe:

 • Promowanie czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych (rodziców, nauczycieli, pracowników Zespołu)
 • Rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez konkursy literackie
 • Włączanie uczniów, rodziców, nauczycieli do współtworzenia księgozbioru biblioteki szkolnej
 • Doskonalenie umiejętności szkolnych - czytania ze zrozumieniem
 • Współtworzenie atmosfery życzliwości, serdeczności poprzez wspólną pracę i zabawę
 • Wdrażanie do korzystania z różnych źródeł informacji
 • Rozwijanie sprawności umysłowych i umiejętności twórczych
 • Wspomaganie rozwoju emocjonalnego, dostarczanie pozytywnych przeżyć, budowanie poczucia własnej wartości
 • Rozwijanie zdolności plastycznych
 • Rozpropagowanie najnowszego księgozbioru biblioteki szkolnej
 • Promowanie biblioteki w środowisku lokalnym

Termin realizacji: 19 – 23. X. 2020r.

Plan działań:

Opracowano działania do realizacji na poszczególne dni tygodnia. Dodatkowo w każdej klasie zostanie zorganizowana lekcja wychowawcza związana z czytaniem, np.: „Czytamy i polecamy” i sporządzenie w klasach list czytelniczych bestsellerów. Klasy przygotują plakaty na sal z hasłem dotyczącym książek i czytania i zilustrują je. W czasie projektu zostanie zainicjowana kolejna edycja konkursu na „Najładniejszy dzienniczek ulubionych książek ze szkolnej biblioteki” dla uczniów klas II i III (praca wspólna z rodzicami) przewidziany na okres X – IV. 2020/2021 i zostanie rozstrzygnięty ubiegłoroczny konkurs na najładniejszy dzienniczek. W przedszkolu i klasach I – III odbędzie się cykl spotkań pod hasłem „Poranek z książką”. Przeprowadzony zostanie konkurs fotograficzny do hasła „Z książką mi do twarzy” oraz „Selfie z książką”.

HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

PONIEDZIAŁEK

 • 07.45 – 8.15 – „Poranek z książką”spotkania czytelnicze w przedszkolu i klasach I – III
 • 07.45 – 8.30 - lekcja biblioteczna dla uczniów klasy VIII – „Czytamy i polecamy”
 • 07.45 – 8.30 - lekcja biblioteczna dla uczniów klasy V – „Czytamy i polecamy”
 • 07.45 – 8.15 – konkurs czytelniczy ze znajomości lektury „Kajko i kokosz. Szkoła latania”
 • 11.30 – 12.15 – czytelnicze kalambury w czasie zajęć świetlicowych, Zagadki literowe – konkurs ze znajomości twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy dla uczniów klas II - IV
 • 12.20 – 13.05 - lekcja biblioteczna dla uczniów klasy VII – „Czytamy i polecamy”

WTOREK

 • 07.45 – 8.15 – „Poranek z książką”spotkania czytelnicze w przedszkolu i klasach I – III
 • 08.35 – 9.00 – konkurs frazeologiczny dla chętnych uczniów klasy VI i VII „Dwa kroki stąd”
 • 11.30 – 12.15 – lekcja biblioteczna dla uczniów klasy IV – „Czytamy i polecamy”

ŚRODA

 • 07.45 – 8.15 – „Poranek z książką”spotkania czytelnicze w przedszkolu i klasach I – III
 • 09.00 – 11.00 – akcja czytelnicza w bibliotece „Wylosuj sobie książkę”
 • 10.30 – 11.15 - lekcja biblioteczna dla klas VI – „Czytamy i polecamy”
 • Rozstrzygnięcie konkursu czytelniczego „Najładniejszy dzienniczek ulubionych książek z biblioteki szkolnej” – wręczenie nagród i dyplomów

CZWARTEK

 • 07.45 – 8.15 – „Książka łączy pokolenia”spotkania czytelnicze w przedszkolu i klasach I – III
 • 11.30 – 12.15 - gry i zabawy czytelnicze dla chętnych uczniów klas I – III w świetlicy szkolnej
 • 10.15 – 14.00 – konkursy czytelnicze afiszowe

PIĄTEK

 • 07.45 – 8.15 – „Książka łączy pokolenia”spotkania czytelnicze w przedszkolu i klasach I – III
 • 07.45 – 8.35Literatura fantasy – lekcja biblioteczna dla klasy IV
 • 11.30 – 13.00 - gry i zabawy czytelnicze dla chętnych uczniów klas I – III, IV - VI w świetlicy szkolnej
 • Galeria prac plastycznych – „Z książką mi do twarzy”, „Mój bohater literacki”(kl. I – III)

 

Szukaj

E-Dziennik

Nauczanie zdalne

E-biblio

90-lecie Szkoły

Innowacje

E-podręczniki

E-lektury

 

Uczestniczymy

 

Infolinia dla dzieci

Infolinia 800080222

Alarmuj!

.

Plan

Konsultacje

Zajęcia

SU

Pedagog

Podręczniki

Aktualności

Historia

Biblioteka

Konkursy

Autobus

Lektury

Sukcesy

Terminy

Sport

Wydarzenia

Statut

Rekrutacja

Galeria

Projekty

Świetlica

Jadłospis

Dysk

Skargi i wnioski

Dojazd

Dzwonki

 1. 07.45 - 08.30
 2. 08.35 - 09.20
 3. 09.30 - 10.15
 4. 10.30 - 11.15
 5. 11.30 - 12.15
 6. 12.20 - 13.05
 7. 13.10 - 13.55
 8. 14.00 - 14.45
 9. 14.50 - 15.35

 

PLAN LEKCJI

Dane adresowe:

Zespół Placówek Oświatowych

im. Stefana Batorego

w Biskupicach

 

 Biskupice ul. Piłsudskiego 15

21-044 Trawniki

Tel.: 815859003

Fax.:815859003

NIP: 713-21-62-660

Statystyki

Użytkowników:
1
Artykułów:
853
Odsłon artykułów:
493539
1---Kopia.jpg